Friday , August 18 2017
Home / SPORTS / Next is steeplechase as Uganda’s search for Olympic glory continues

Next is steeplechase as Uganda’s search for Olympic glory continues

Kiplagat Uganda

It has been disappointing so far, but Uganda’s search for glory at the Games of the XXXI Olympiad continues Monday with the steeplechase runners seeking a place in the final.

Benjamin Kiplagat  and Jacob Araptany will run in heat 1 and 3 in a race that is dominated by the Kenyans. Even before the final, it looks already like the battle will be for any other medal – if any at all – other than gold.

For the last 36 years, the Kenyans have won gold in the 3000m steeplechase, and in 1992 and 2004, made it a 1-2-3.

Led by defending champion Ezekiel  Kemboi, their stars include former junior champion  Conseslus Kipruto who has the year’s season’s best of 8:00.12.

Uganda’s best steeplechase runner Kiplagat will have to clock his best ever time of  8:03.81 to challenge them, but he first must qualify for the final. His best performance was five years ago in 2010, and with a season best of  8:20.35, the 27-year-old will hope for a performance that gets him one of the best finishers places.

The top 3 in each heat, and six best finishers in the 3 heats makes the final.

 

Cheptegei best Ugandan so far

Uganda’s best performance so far has come from 19-year-old Joshua Cheptegei who finished 10th in the 10,000m final that won was Britain’s Mo Farah. He gets another shot when he runs his favourite race, the 5000m.

Other notable performances have come from Peruth Chemutai in finishing 7th, and getting a 17th ranking with a personal best in her steeplechase heat while marathoner Adero Nyakisi could only manage 68th. Juliet Chekwel would have had a better result if she had finished the 10,000m final.

The boxers failed to make any impact in the preliminary rounds, same as the swimmers.

Monday August 15 
Men’s 3000m steeplechase round 1 – 4.25pm
Benjamin Kiplagat and Jacob Araptany

Tuesday August 16 
Women’s 5000m round 1 – 3.30pm
Juliet Chekwel and Stella Chesang

Men’s 1500m round 1 – 4-30pm
Ronald Musagala

Wed August 17 
Men’s 5000m round 1 – 4.05pm
Jacob Kiplimo, Phillip Kipyego and Joshua Kiprui Cheptegei

Women’s 800m round 1 – 4.55pm
Halimah Nakaayi and Winnie Nanyondo

Men’s Steeplechase final

Thursday August 18 
Men’s 1500m semifinal
Women 800m semifinal

Friday August 19 
Women’s 5000m final

Saturday August 20 
Men’s 1500m final
Women’s 800m final
Men’s 5000m final 3.30pm
Jacob Kiplimo, Phillip Kipyego and Joshua Kiprui Cheptegei

Sunday August 21 
Men’s Marathon final 3.30pm
Solomon Mutai, Jackson Kiprop and Stephen Kiprotich

Steeplechase heats line up

ORDER / LANE BIB ATHLETE COUNTRY SB 2016 PB
1 2183 Mitko TSENOV BULBUL 8:21.34 8:20.87
2 2010 Ali MESSAOUDI ALGALG 8:27.99 8:27.99
3 2167 Nelson Kipkosgei CHERUTICH BRNBRN 8:26.23 8:22.24
4 2200 Matthew HUGHES CANCAN 8:20.63 8:11.64
5 2658 Kazuya SHIOJIRI JPNJPN 8:31.89 8:31.89
6 2389 Hailemariyam AMARE ETHETH 8:21.10 8:21.10
7 2678 Ezekiel KEMBOI KENKEN 8:14.19 7:55.76
8 2467 Rob MULLETT GBRGBR 8:22.42 8:22.42
9 2364 Sebastián MARTOS ESPESP 8:19.33 8:18.31
10 2092 Jeroen D’HOEDT BELBEL 8:31.54 8:30.03
11 2599 Yuri FLORIANI ITAITA 8:30.03 8:22.62
12 3052 Hillary BOR USAUSA 8:24.10 8:24.10
13 2995 Halil AKKAS TURTUR 8:53.53 8:18.43
14 3016 Benjamin KIPLAGAT UGAUGA 8:20.35 8:03.81
15 2740 Soufiane ELBAKKALI MARMAR 8:14.41 8:14.41
ORDER / LANE BIB ATHLETE COUNTRY SB 2016 PB
1 2743 Hamid EZZINE MARMAR 8:19.31 8:09.72
2 2594 Abdoullah BAMOUSSA ITAITA 8:32.54 8:32.54
3 2211 Chris WINTER CANCAN 8:27.18 8:26.55
4 2379 Kaur KIVISTIK ESTEST 8:33.75 8:32.23
5 2391 Chala BEYO ETHETH 8:17.84 8:17.84
6 2172 John Kibet KOECH BRNBRN 8:09.62 8:09.62
7 2340 Yemane HAILESELASSIE ERIERI 8:22.52 8:22.52
8 2366 Abdelaziz MERZOUGUI ESPESP 8:26.15 8:18.03
9 2430 Mahiedine MEKHISSI FRAFRA 8:20.10 8:00.09
10 2683 Brimin Kiprop KIPRUTO KENKEN 8:19.33 7:53.64
11 3076 Evan JAGER USAUSA 8:15.26 8:00.45
12 3120 José PEÑA VENVEN 8:26.36 8:20.87
13 3005 Aras KAYA TURTUR 8:29.91 8:29.91
14 2946 Abdalla TARGAN SUDSUD 8:31.20 8:31.20
15 2013 Bilal TABTI ALGALG 8:20.26 8:20.26
ORDER / LANE BIB ATHLETE COUNTRY SB 2016 PB
1 3014 Jacob ARAPTANY UGAUGA 8:29.60 8:14.48
2 2205 Taylor MILNE CANCAN 8:26.97 8:19.90
3 2130 Altobeli DA SILVA BRABRA 8:28.56 8:28.56
4 2312 Ole HESSELBJERG DENDEN 8:30.51 8:30.51
5 2748 Hicham SIGUENI MARMAR 8:20.53 8:16.54
6 2859 Krystian ZALEWSKI POLPOL 8:19.91 8:16.20
7 2315 Mohamed ISMAIL IBRAHIM DJIDJI 8:23.77 8:23.77
8 3055 Donald CABRAL USAUSA 8:20.72 8:13.37
9 2990 Amor BEN YAHIA TUNTUN 8:20.72 8:14.05
10 2399 Tafese SEBOKA ETHETH 8:17.75 8:17.75
11 2425 Yoann KOWAL FRAFRA 8:17.83 8:12.53
12 2003 Hicham BOUCHICHA ALGALG 8:23.51 8:20.11
13 2350 Fernando CARRO ESPESP 8:33.69 8:21.78
14 2684 Conseslus KIPRUTO KENKEN 8:00.12 8:00.12
15 2994 Tarik Langat AKDAG TURTUR 8:34.64 8:08.59

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *